Portal o WordPress

Jako początkujący webmaster, wdrażam się od niedawna w niełatwe arkana mojego nowego hobby, jakim jest projektowanie stron internetowych. To nowe zajęcie przynosi mi do tej pory dużo zabawy no i nieco funduszy, projektuję bowiem strony dla kilku moich znajomych, którzy mają swoje firmy, a nie mieli dotąd swojej strony. Projektowanie stron to interesujące zajęcie dla osób które czują się kreatywne, interesują się grafiką komputerową i potrafią przygotowywać ładne szablony strony, ale także dla tych którzy potrafią pisać prosty kod w języku HTML, czy bardziej zaawansowany, w PHP.

Projektowanie stron internetowych nie jest więc zajęciem dla tych, którzy czują opór przed uczeniem się nowych rzeczy – wymaga to cierpliwości, samozaparcia i umiejętności prostego programowania. Projektowanie stron flash to z kolei jeszcze bardziej zaaawansowana dziedzina – wymaga znajomości języka Action Script, który może uczynić nasze strony interaktywnymi, oraz tworzenia wektorowej grafiki, ale gdy już nauczymy się popularnego Flasha, efekt może być znakomity. Jak wspomniałem wcześniej, To hobby może być sposobem na zarobienie pieniędzy, dlatego że z pewnością każdy ma jakichś znajomych, którym może pomóc, wykonując zlecenie na utworzenie strony.

Jeżeli jeszcze uda nam się pozyskać zlecenie od jakiejś dużej firmy, wówczas możemy liczyć na to, że pieniądze jakie na tym zarobimy będą jeszcze większe. Polecam wszystkim pilną naukę, no i oczywiście praktykę, bo także w komputerowej dziedzinie wiedzy jaką jest sztuka tworzenia serwisów, ćwiczenie czyni mistrza. Ja sam, zanim doszedłem do poziomu w którym mogę projektować strony na zlecenie, musiałam bardzo dużo ćwiczyć, zapisałem setki kilobajtów kodu HTML, ale ostatecznie udało się i takie projektowanie witryn stało się dla mnie naturalną czynnością. Webdesign zajmuje mi znacznie więcej czasu i jest w dalszym ciągu jeszcze dla mnie aktywnością, o której muszę się wiele nauczyć, choć znam już podstawy Action Scriptu i potrafię dość płynnie tworzyć grafikę wektorową. Oceniając realnie swoje możliwości i mając dużo zapału do nauki, jestem pewna, że w przyszłości będę świetnym webmasterem, projektującym bardzo efektowne strony oraz motywy WordPress.

WordPress to świetny system zarządzania treścią, dzięki któremu możemy efektywnie budować strony internetowe dla dostawców okien i drzwi. A piszę o nim nieprzypadkowo, ponieważ otrzymaliśmy właśnie zlecenie na przygotowanie takiego portalu dla firmy, która dostała właśnie dofinansowanie POIG 8.1. o nazwie „Promocja eksportu”. Musieliśmy więc stworzyć stronę internetową w kilku językach, co nie było takie łatwe. Ale po kolei.

Wybraliśmy WordPress jako system zarządzania treścią najlepszy do projektowanej witryny, ponieważ przesądziło o tym kilka czynników.Ma on przede wszystkim bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa danych, co było kluczowe dla naszego klienta. Dyrektor firmy z którym rozmawialiśmy obawiał się przede wszystkim czy z jego firmy nie znikną jakieś dane, ale zapewniliśmy go, że bezpieczeństwo informatyczne jest dla nas priorytetem i wybrany system nie posiada praktycznie żadnych luk które mogłyby wpłynąć na jego kompromitację.

Odesłałem go zresztą również do strony portalu o tym systemie, to jest portal o WordPress. Pokazałem mu też kilka przykładowych, wykonanych przez nas wdrożeń oraz możliwości graficznych jakie wiążą się ze stronami opartymi na tym systemie CMS. Dosłownie szczęka opadła mu z wrażenia, kiedy zauważył, jak piękne elementy HTML5 można w nim wykonać, jak obsługuje Ajax, a to wszystko bez kłopotliwych animacji Flash, które tylko długo się wczytują i zabierają niepotrzebne dane.

Ale najważniejszym z nich była łatwa możliwość integracji zagranicznych języków, w tym niemieckiego i angielskiego. Dodatkowo udało nam się stworzyć prostą stronę, której obsługi nie bali się pracownicy firmy dla której ją zrobiliśmy. Bez względu na to z jakiego byli działu, czy byli to informatycy czy handlowcy, dzięki bardzo przejrzystemu schematowi działania i panelowi administracyjnemu, pozwalającemu swobodnie przydzielać uprawnienia można było z tego systemu obsłużyć wszystkie możliwości.