Co trzeba zrobić aby prowadzić własnego bloga?

Aby prowadzić bloga nie trzeba być profesorem czy mieć wielką wiedzę. System zarządzania treścią taki jak wordpress jest prosty w obsłudze i intuicyjny. Zakładając bloga na darmowej platformie mamy do niego dostęp i możemy zaczynać. Można bowiem pisać o czym tylko się chce.

Taki blog może być traktowany jako dziennik na przykład z podróży, ale może być również pisany z myślą o pomocy czy podzieleniu się wiedzą z innymi użytkownikami internetu. Czasem gdy zakładamy, że blog ma służyć tylko nam to okazuje się że jest lubiany przez wiele postronnych osób i nasze zapiski zaczyna czytać kilkadziesiąt czy kilkaset osób. Wtedy pisanie zmienia swój charakter. Ludzie domagają się kolejnych wpisów, a nam przybywa popularności. Możemy nawet zaczynając od takiego bloga zyskać popularność równą celebrytom, aktorom czy muzykom. Nie raz zdarzyło się tak, że polskie blogi WordPress, a co za tym idzie blogerzy stali się popularni, a niejeden z nich ma już swój autorski program w telewizji. Jeśli bowiem mamy coś ciekawego do przekazania to na pewno znajdzie się osoba, która będzie chciała to przeczytać lub o tym posłuchać, a później szersza publiczność może to docenić. Jeśli jednak nie to jest naszym celem to możemy spokojnie pisać wtedy, kiedy mamy ochotę, nie przejmować się tym, że dodaliśmy danego dnia czy tygodnia nowego wpisu.

Może jednak być tak, że chcemy, aby blog stał się naszym źródłem dochodów. Wtedy trzeba postarać się naprawdę, aby nasze wpisy były poprawne pod względem stylistycznym, ciekawe i angażujące czytelnika. Jeśli chcemy recenzować produkty to musimy robić to rzetelnie i z rozwagą. Nie wolno bowiem pisać rzeczy, które ocierają się pod obrazę danej marki, gdyż możemy mieć z tego powodu niemałe problemy. Nie znaczy to, że mamy kłamać, ale obowiązuje nas wszystkich netykieta, więc nie ma mowy o wulgaryzmach czy innych nieprzyzwoitych zwrotach.

Prowadzenie bloga

Jeśli będziemy pisać ciekawe posty i starannie recenzować produkt to może udać nam się nawiązać współpracę z poszczególnymi markami. Będzie ona prawdopodobnie polegała na tym, że będziemy otrzymywać produkty do testowania. To korzyść dla nas oraz dla producenta. My piszemy o nim, a w zamian mamy produkty najpierw do testowania, a później na własny użytek. Oczywiście najlepiej pisać dokładnie to, co uważamy, aby nasze rady były użyteczne. Jeśli będziemy za bardzo wylewni jeśli chodzi o pisanie samych pozytywnych rzeczy o danej firmie to może okazać się, ze nasza praca będzie naprawdę się opłacała, a nasz blog firmowy chętnie czytany.

Zastanawiam się

Jeżeli zastanawiamy się nad założeniem własnej działalności komercyjnej w internecie, musimy pamiętać, że takie zadanie stawia przed nami określone wymagania, które będą domagały się określonych rozwiązań. Najlepiej zacząć od początku, czyli od wyboru systemu zarządzania treścią, który pozwoli nam stronę przeznaczoną do takiej działalności ‚postawić’ i później ją administrować. W przypadku działalności komercyjnej najlepiej jest skorzystać z systemów zarządzania treścią, które zostały zaprojektowane specjalnie do takiego użytku. Przykładem takiego systemu jest magento.

Oczywiście wybór należy do nas, a na rynku jest wiele innych programów spełniających podobne funkcję, jednak na wyżej wymienionym przykładzie można omówić pewne istotne kwestie związane z taką działalnością.

Po pierwsze należy pamiętać o tym, że w wypadku takiego produktu, równie ważne, o ile nie ważniejsze, co na przykład czyste szablony sklepu internetowego, które w pozwolą nam urządzić naszą witrynę w ergonomiczny, estetyczny i funkcjonalny sposób, są kwestie bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo musi być zagwarantowane od najniższego poziomu, czyli poziomu serwera internetowego. Magento jest dostępne tylko w wersji na system GNU/Linux, co akurat nie powinno nas smucić, bo i tak większość serwerów operuje na takim systemie, ponieważ jest on zdecydowanie bezpieczniejszy niż system operacyjny korporacji Microsoft. Jako aplikację do serwera internetowego platforma ta wykorzystuje serwer Apache lub też Nginx. Jeżeli chodzi o architekturę samej platformy to wykorzystuje ona poza PHP, Zend Framework, które poszerza PHP o składnie, która jest zorientowana obiektowo, tym samym zdecydowanie podnosząc wydajność i możliwości tworzenia modułów do tejże platformy. System, który obsługuje bazy danych to stabilny i sprawdzony MySQL. Dla wygody użytkownika, system ten, podobnie jak wiele innych, wykorzystuje szablony, które w szybki sposób mogą pomóc urządzić nam graficzną i funkcjonalną stronę naszego portalu. Specjalnie zaprojektowane szablony sklepu internetowego sprawią, że nasza działalność będzie dostosowana do obecnie panujących norm czy wymagań.